Hospodina miluji; on slyší můjhlas, moje prosby, sklonil ke mně ucho. Po všechny své dny chci k němu volat.

Žalm 116,1-2
Důležité informace
Hledání odpovědí
Chceš vědět, kdo jsi a kam směřuje tvůj život? Jsi pánem svých názorů a postojů? Máš odvahu pokládat si těžké otázky, i když všichni kolem se chovají stádovitě? více ZDE
Nenechte si ujít
Filtr: Poslouchání Koukání Čtení Ostatní Dovednosti v přírodě Křížovky a hádanky Příroda | Věk: od: do: |

Morseova abeceda (od: 6 do: 99) Čtení
O Morseově abecedě slyšel už asi každý. Věřím že většina z nás ji zná a umí také používat. Víme ale, kde se vzal ten nápad psát písmenka jenom čárkama a tečkama? Kdo přišel s tím nápadem? A kdo použil “morseovku” první? Jak dlouho to už je co se morseovka využívá? A kde se vůbec používá?

Připravila jsem si pro vás několik otázek. Zkuste, jestli budete znát správné odpovědi. Možná se i něco zajímavého dozvíte.

Otázka č. 1
Jak se jmenoval muž, který vynalezl morseovu abecedu?
a) David Morse
b) Samuel Morse
c) Steven Morse
... Morse se narodil roku 1791 v Americe. Od mládí se věnoval umění. Po vysoké škole odplul do Evropy, kde i přes nevoli rodičů studoval dál umění. Když se vrátil zpět do ameriky, působil už jako profesor umění. Své síly ale věnoval nově vznikajícímu oboru - elektrotechnice. Zkoumal jak to udělat, aby se dalo na dálku přenášet textové zprávy pomocí elektrotechniky. Takovému zařízení se říká telegraf. První vlastní prototyp telegrafu vytvořil údajně už v roce 1835. Protože byl však Morse v té době velmi chudý, musel k jeho stavbě použít, co měl zrovna po ruce.


Otázka č. 2
Co Morse údajně použil k výrobě prvního vlastního telegrafu?

a) malířský stativ, hodinový strojek a po domácku vyrobenou baterii.
b) lucernu, nůž a dětské autíčko
c) plechovku, tkalcovský stav a šlapací kolo
Trvalo to však ještě několik let, než se mu podařilo vynález zdokonalit natolik, že byla roku 1844 vybudována první americká telegrafní linka spojující Washington a Baltimore. Dne 24. května 1844 odeslal Samuel Morse z Washingtonu první textovou zprávu.
Po několika desetiletích (r. 1917) sjednotil jistý pan Philips (nepřipomíná vám to jméno něco?) americkou a anglickou verzi kódu a vytvořil podobu Morseovy abecedy tak, jak ji dnes známe my.


Otázka č. 3
Myslíte, že byly čárky a tečky přiřazeny k jednotlivým písmenkům úplně náhodně? Proč například písmenku E odpovídá jedna tečka a naproti tomu písmenku Y odpovídá jedna čárka, jedna tečka a dvě čárky?

a) Přiřazování čárek a teček bylo zcela náhodné.
b) Při přiřazování čárek a teček bylo nejdříve určeno vhodné pomocné slovo, které se dobře pamatuje a podle něj se až následně určily čárky a tečky.
c) Nejčastěji používaným písmenkům byly přiřazeny nejkratší kombinace čárek a teček.
Přiřazování čárek a teček rozhodně není náhodné. Morseova abeceda je utvořena tak, aby bylo přenášení zpráv co nejjednodušší a nejrychlejší. Nejjednoduššího zápisu je docíleno tak, že písmenka, která se používají v běžném textu nejčastěji jsou kódována nejjednodušeji. Nejprve tedy bylo určeno, která písmenka se používají nejčastěji, která často a která nejméně často, a až pak byly přiřazeny čárky a tečky.

Používání morseovy abecedy se rozšířilo do celého světa. Polílání zpráv po elektrických drátech pomocí telegrafu bylo časem doplněno vysíláním radiových vln (radiotelgraf). I když byla morseova abeceda postupně vytlačena novějšími technologiemi moderního světa, stále se ještě pro svou jednoduchost při vysílání používá při nouzových situacích, při výcviku vojáků i námořníků a dalších... K nouzovému volání na moři byl ještě nedávno používán známý signál SOS, vysílaný v morseově abecedě ( bez mezer mezi písmeny) pomocí rádiových vln.Otázka č. 4:
Moderními technologiemi byl tento způsob volání nahrazen až poměrně nedávno. Zkusíte uhodnout ve kterém roce to bylo?

a) 1989
b) 1996
c) 2007
Většina z nás zná morseovku nazpaměť a umí ji také opužívat. Někteří z nás dokonce znají i kódování pro číslice. Ale ani to není všechno. Kromě písmen a číslic se dají morseovou abecedou kódovat i další znaky. Například tečka (. - . - . -) , otazník (. . - - . .) , nebo třeba vykřičník, vozovky, středník, dvojtečka a další speciální znaky.


Otázka č 5:
Který znak byl přidán k morseově abecedě jako poslední?
a) smajlík
b) zavináč
c) paragraf
Odpověď na otázku č. 1: Správně je odpověď b).
Odpověď na otázku č. 2: Správně je odpověď a).
Odpověď na otázku č. 3: Správně je odpověď c).
Odpověď na otázku č. 4: Správně je odpověď b)
Odpověď na otázku č. 5: Správná je odpověd b). “Zavináč” byl přidán k morseově abecedě až roku 2003. Jeho zápis vypadá takto: . - - . - . a pomocným slovem je “ZASÍLÁME ÍMEJL”

Pozorování noční oblohy (od: 4 do: 99) Ostatní
Také se tak rádi jako já díváte na oblohu?
Přikládámodkaz na mapu oblohy, která platí pro říjen na celém území ČR, takže budete i vědět, kde co je...

72Hodin (od: 8 do: 99) Čtení
Vím, že je to narychlo, ale třeba když by jste se zítra \\\\\\\\\\\\\\\\\\"nudili\\\\\\\\\\\\\\\\\\" a chtěli udělat něco dobrého ( jen malé upozornění za akcí nestojí Pathfinder). Níže text o officiálních stránek projektu.<br><br>Co je 72 hodin – Ruku na to!?<br>Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit po celé ČR. Kdykoliv během těchto 72 hodin (12. – 14. října 2012) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. Výsledkem těchto projektů bude mnoho úsměvů, radosti, dobrých pocitů z vykonané práce a mnoho dalších pozitivních účinků.<br>Co je cílem projektu?<br>Cílem 72 hodin je zapojit co nejvíce mladých lidí a ukázat jim, že stačí málo, aby dokázali mnoho! Přesvědčit je, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí. Naučit je spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Díky pořádání jednotlivých projektů také posílit vztahy v místních komunitách a vytvořit hodnoty a zajímavé podněty pro smysluplné trávení volného času. Dále také navázat partnerství s místními radnicemi a podnikateli v obcích.<br>Kdo a jak se může zapojit?<br>Projekt je určen dětem i rodičům, mladým lidem, neziskovým organizacím, ale i neformálním skupinám a jednotlivcům, zkrátka všem, kteří podporují myšlenku dobrovolnictví a není jim cizí nezištně pomoci druhým, nebo svému okolí.<br>Kdy to celé proběhne?<br>Projekty budou probíhat po celém Česku od pátku 12. října 2012 do neděle 14. října 2012. Projekty mohou být libovolně dlouhé. Může se tedy jednat jen o několikahodinovou aktivitu, či o třídenní maratón dobrovolnických pra­cí.<br><br>URL: http://www.72hodin.cz (odkaz )<br>

Boží vzkaz (od: 12 do: 99) Koukání
Drama, USA, 2010, 97 min<br>Režie: David G. Evans<br>Hrají: Michael Joiner, Mike Higgenbottom, Louis Gossett Jr.<br>Oficiální text distributora:Vše se může změnit během jediného okamžiku… a smířit se s tím může trvat celý život. Syn Maca McDonalda zemřel při nehodě a Macův život se je plný bolesti a hořkosti. Následujících sedmnáct let se s tím Mac není schopen vyrovnat a trpí tím i jeho rodina. Mac se zlobí na Boha… i na všechny ostatní.<br>Macův vztek ovlivnil také jeho policejní kariéru a když se jeho parťákem stane Sam Wright, pastor a zároveň stoupající hvězda jejich policejního oddělení, situace se ještě přiostří. Mohou nějakým způsobem spojit své síly a pomoci jeden druhému? Dokážou se oba přenést přes jejich očividně rozdílné povahy? Každý může obnovit své vztahy a vyléčit hluboké rány tím, že přijme boží milost a laskavost. Nikdy nepodceňujte sílu boží lásky. [Zdroj: HBO]

Biblická hádanka (od: 6 do: 99) Čtení
Jsem otrok. tedy, spíše uprchlý otrok. Utekl jsem od svého pána, protože jsem kradl. Tedy, už ani nevím, jak to bylo. Podstatné však je, že jsem se na svém útěku dostal až k Pavlovi. To je jeden z největších křesťanu dnešní doby. Hodně jsme se sblížili. Vyprávěl mi o Ježíši a já mu uvěřil. Prosil jsem za odpuštění hříchů. Prosil jsem, aby mě Ježíš přijal. Pavel mě ale poslal zpět. Za mým pánem Filemonem. Poslal mu po mně vzkaz. Ani nevím, co je tam psáno, ale dost se bojím, co bude, až tam přijdu. Snad mi odpustí.

Jak jsem se jmenoval?
Víte, jaký vzkaz po mně poslal apoštol Pavel?<br>

12 . . . 9