Hospodina miluji; on slyší můjhlas, moje prosby, sklonil ke mně ucho. Po všechny své dny chci k němu volat.

Žalm 116,1-2
Důležité informace
Hledání odpovědí
Chceš vědět, kdo jsi a kam směřuje tvůj život? Jsi pánem svých názorů a postojů? Máš odvahu pokládat si těžké otázky, i když všichni kolem se chovají stádovitě? více ZDE
Nenechte si ujít
Filtr: Poslouchání Koukání Čtení Ostatní Dovednosti v přírodě Křížovky a hádanky Příroda | Věk: od: do: |

Od hlíny ke sběratelskému kousku (od: 5 do: 99)
Přečti si stejnojmenný článek v Paneláku a pokus se podle nápovědy najít hrníček z příběhu._ _ / . _ / . _ . . / _ _ _ / . . . _ /. _ / _ . / . // _ _ _ / . . _ / . . . / _ . _ / _ _ _ //
_ . _ . / _ / _ . _ _ / . _ . / . . // _ . _ / _ . _ _ / _ / _ . _ / _ . _ _ //
. _ . . / . . / . . . / _ / _ . _ / _ . _ _ ///

Morseova abeceda (od: 6 do: 99) Čtení
O Morseově abecedě slyšel už asi každý. Věřím že většina z nás ji zná a umí také používat. Víme ale, kde se vzal ten nápad psát písmenka jenom čárkama a tečkama? Kdo přišel s tím nápadem? A kdo použil “morseovku” první? Jak dlouho to už je co se morseovka využívá? A kde se vůbec používá?

Připravila jsem si pro vás několik otázek. Zkuste, jestli budete znát správné odpovědi. Možná se i něco zajímavého dozvíte.

Otázka č. 1
Jak se jmenoval muž, který vynalezl morseovu abecedu?
a) David Morse
b) Samuel Morse
c) Steven Morse
... Morse se narodil roku 1791 v Americe. Od mládí se věnoval umění. Po vysoké škole odplul do Evropy, kde i přes nevoli rodičů studoval dál umění. Když se vrátil zpět do ameriky, působil už jako profesor umění. Své síly ale věnoval nově vznikajícímu oboru - elektrotechnice. Zkoumal jak to udělat, aby se dalo na dálku přenášet textové zprávy pomocí elektrotechniky. Takovému zařízení se říká telegraf. První vlastní prototyp telegrafu vytvořil údajně už v roce 1835. Protože byl však Morse v té době velmi chudý, musel k jeho stavbě použít, co měl zrovna po ruce.


Otázka č. 2
Co Morse údajně použil k výrobě prvního vlastního telegrafu?

a) malířský stativ, hodinový strojek a po domácku vyrobenou baterii.
b) lucernu, nůž a dětské autíčko
c) plechovku, tkalcovský stav a šlapací kolo
Trvalo to však ještě několik let, než se mu podařilo vynález zdokonalit natolik, že byla roku 1844 vybudována první americká telegrafní linka spojující Washington a Baltimore. Dne 24. května 1844 odeslal Samuel Morse z Washingtonu první textovou zprávu.
Po několika desetiletích (r. 1917) sjednotil jistý pan Philips (nepřipomíná vám to jméno něco?) americkou a anglickou verzi kódu a vytvořil podobu Morseovy abecedy tak, jak ji dnes známe my.


Otázka č. 3
Myslíte, že byly čárky a tečky přiřazeny k jednotlivým písmenkům úplně náhodně? Proč například písmenku E odpovídá jedna tečka a naproti tomu písmenku Y odpovídá jedna čárka, jedna tečka a dvě čárky?

a) Přiřazování čárek a teček bylo zcela náhodné.
b) Při přiřazování čárek a teček bylo nejdříve určeno vhodné pomocné slovo, které se dobře pamatuje a podle něj se až následně určily čárky a tečky.
c) Nejčastěji používaným písmenkům byly přiřazeny nejkratší kombinace čárek a teček.
Přiřazování čárek a teček rozhodně není náhodné. Morseova abeceda je utvořena tak, aby bylo přenášení zpráv co nejjednodušší a nejrychlejší. Nejjednoduššího zápisu je docíleno tak, že písmenka, která se používají v běžném textu nejčastěji jsou kódována nejjednodušeji. Nejprve tedy bylo určeno, která písmenka se používají nejčastěji, která často a která nejméně často, a až pak byly přiřazeny čárky a tečky.

Používání morseovy abecedy se rozšířilo do celého světa. Polílání zpráv po elektrických drátech pomocí telegrafu bylo časem doplněno vysíláním radiových vln (radiotelgraf). I když byla morseova abeceda postupně vytlačena novějšími technologiemi moderního světa, stále se ještě pro svou jednoduchost při vysílání používá při nouzových situacích, při výcviku vojáků i námořníků a dalších... K nouzovému volání na moři byl ještě nedávno používán známý signál SOS, vysílaný v morseově abecedě ( bez mezer mezi písmeny) pomocí rádiových vln.Otázka č. 4:
Moderními technologiemi byl tento způsob volání nahrazen až poměrně nedávno. Zkusíte uhodnout ve kterém roce to bylo?

a) 1989
b) 1996
c) 2007
Většina z nás zná morseovku nazpaměť a umí ji také opužívat. Někteří z nás dokonce znají i kódování pro číslice. Ale ani to není všechno. Kromě písmen a číslic se dají morseovou abecedou kódovat i další znaky. Například tečka (. - . - . -) , otazník (. . - - . .) , nebo třeba vykřičník, vozovky, středník, dvojtečka a další speciální znaky.


Otázka č 5:
Který znak byl přidán k morseově abecedě jako poslední?
a) smajlík
b) zavináč
c) paragraf
Odpověď na otázku č. 1: Správně je odpověď b).
Odpověď na otázku č. 2: Správně je odpověď a).
Odpověď na otázku č. 3: Správně je odpověď c).
Odpověď na otázku č. 4: Správně je odpověď b)
Odpověď na otázku č. 5: Správná je odpověd b). “Zavináč” byl přidán k morseově abecedě až roku 2003. Jeho zápis vypadá takto: . - - . - . a pomocným slovem je “ZASÍLÁME ÍMEJL”

Pozorování noční oblohy (od: 4 do: 99) Ostatní
Také se tak rádi jako já díváte na oblohu?
Přikládámodkaz na mapu oblohy, která platí pro říjen na celém území ČR, takže budete i vědět, kde co je...

72Hodin (od: 8 do: 99) Čtení
Vím, že je to narychlo, ale třeba když by jste se zítra \\\\\\\\\\\\\\\\\\"nudili\\\\\\\\\\\\\\\\\\" a chtěli udělat něco dobrého ( jen malé upozornění za akcí nestojí Pathfinder). Níže text o officiálních stránek projektu.<br><br>Co je 72 hodin – Ruku na to!?<br>Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit po celé ČR. Kdykoliv během těchto 72 hodin (12. – 14. října 2012) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. Výsledkem těchto projektů bude mnoho úsměvů, radosti, dobrých pocitů z vykonané práce a mnoho dalších pozitivních účinků.<br>Co je cílem projektu?<br>Cílem 72 hodin je zapojit co nejvíce mladých lidí a ukázat jim, že stačí málo, aby dokázali mnoho! Přesvědčit je, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí. Naučit je spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Díky pořádání jednotlivých projektů také posílit vztahy v místních komunitách a vytvořit hodnoty a zajímavé podněty pro smysluplné trávení volného času. Dále také navázat partnerství s místními radnicemi a podnikateli v obcích.<br>Kdo a jak se může zapojit?<br>Projekt je určen dětem i rodičům, mladým lidem, neziskovým organizacím, ale i neformálním skupinám a jednotlivcům, zkrátka všem, kteří podporují myšlenku dobrovolnictví a není jim cizí nezištně pomoci druhým, nebo svému okolí.<br>Kdy to celé proběhne?<br>Projekty budou probíhat po celém Česku od pátku 12. října 2012 do neděle 14. října 2012. Projekty mohou být libovolně dlouhé. Může se tedy jednat jen o několikahodinovou aktivitu, či o třídenní maratón dobrovolnických pra­cí.<br><br>URL: http://www.72hodin.cz (odkaz )<br>

Boží vzkaz (od: 12 do: 99) Koukání
Drama, USA, 2010, 97 min<br>Režie: David G. Evans<br>Hrají: Michael Joiner, Mike Higgenbottom, Louis Gossett Jr.<br>Oficiální text distributora:Vše se může změnit během jediného okamžiku… a smířit se s tím může trvat celý život. Syn Maca McDonalda zemřel při nehodě a Macův život se je plný bolesti a hořkosti. Následujících sedmnáct let se s tím Mac není schopen vyrovnat a trpí tím i jeho rodina. Mac se zlobí na Boha… i na všechny ostatní.<br>Macův vztek ovlivnil také jeho policejní kariéru a když se jeho parťákem stane Sam Wright, pastor a zároveň stoupající hvězda jejich policejního oddělení, situace se ještě přiostří. Mohou nějakým způsobem spojit své síly a pomoci jeden druhému? Dokážou se oba přenést přes jejich očividně rozdílné povahy? Každý může obnovit své vztahy a vyléčit hluboké rány tím, že přijme boží milost a laskavost. Nikdy nepodceňujte sílu boží lásky. [Zdroj: HBO]

12 . . . 9