Hospodina miluji; on slyší můjhlas, moje prosby, sklonil ke mně ucho. Po všechny své dny chci k němu volat.

Žalm 116,1-2
Důležité informace
Hledání odpovědí
Chceš vědět, kdo jsi a kam směřuje tvůj život? Jsi pánem svých názorů a postojů? Máš odvahu pokládat si těžké otázky, i když všichni kolem se chovají stádovitě? více ZDE
Nenechte si ujít
daag 19:04 7.10.2012

Ekologie

ekologie, zamyšlení

Začátkem února jsem založil diskuzi, ve které jsem řešil, co pro Vás znamená ekologie. I přesto, že krom jednoho našeho obyvatele nikdo nereagoval, věřím, že Vám ekologie není ukradená a věřím, že to pro Vás něco znamená.

Věřím, že jsme naší planetu „dostali do opatrovnictví a máme jí zpravovat“ jako například školník obstarává, aby škola stála a nespadla vlivem naší činnosti.

Také jsme slyšeli, že jedinec nic nezmění? V horším případě to používáte jako výmluvu? Tak pozor! I vy samotní můžete něco změnit. K tomu co a případně jak se vrátím ke konci článku…

Starat se o planetu pro mě znamená uvědomovat si, že každý můj čin určitým způsobem ovlivňuje naši planetu. Co tím myslím? Jelikož chodím do práce, kde na záchodech jsou jen papírové ubrousky, myslím na to jak si utřít ruce pouze do jednoho, protože každé utření znamená ničení zeleně na naší planetě. Přikládám jeden obrázek, který velmi nenuceně upozorňuje lidi na tuto tématiku…

Dalším měřítkem, které ukáže, zda jsme schopni planetu zpravovat, nebo jen užívat je, zda jsme ochotní myslet jinak. Člověk se dle mě považuje za vládce světa, ale dokud se nenaučíme srovnat svůj krok s přírodou, nebudeme schopni na planetě dlouhodobě kvalitně žít. Jsme tedy schopni se připravit na změny, které pro většinu obyvatel naší Země nebudou akceptovatelné a budou si na ně jen těžko zvykat. Myslím tím například uvědomělost, co bude s věcí, kterou si pořídím, až doslouží? S tím souvisí i pořizování věcí s delší životností. 

Tak se dostávám k tomu, proč vidím smysl ve třídění odpadu. Z mé strany v tom je ještě několik nedořešených věcí, například kovy. Téměř na žádném „sídlišti“ není kontejner na kovy. Co ale s plechovkami (například od ananasu, mandarinek, rajského protlaku)? Když už si pořídím PET lahev tak je z mé strany důležité jí dát do žluté popelnice, protože se z této flašky mohou vytvořit užitečné věci, například banda, která nás v zimě zahřeje. A obdobné je to i s papíry a sklem. Vždyť drtivá většina lidí má kontejnery na tříděný odpad do 1km od svého bydliště a to není daleko, nebo ano?

Těší mě, že jsou lidé, kteří si toto uvědomují a snaží se vytvořit něco co nás upozorní na problematiku recyklace, nebo na to co je s věcmi po jejich životnosti.

- Prvním příkladem je firma, která se zabývá například i tvorbou šperků ze starých „odsloužených“ elektrických zařízení. Viz fotky níže.

tm01

tm%2

 

 

- Druhým příkladem může být i tato flaška, která nás nutí zamyslet se, proč vypadá právě tak, jak vypadá. Dle mého je to podmět pro to, abychom více recyklovali. Už při nákupu nás upozorňuje na tuto skutečnost. Protože každý ví, že do žluté, patří jen „sešlápnuté“ flašky. 

01

02

 

- I další umělci poukazují na to, že vysloužilé věci nemusí patřit do odpadu, ale může z nich být i umění.

kun01

kun02

kun03

 

Mohl bych psát celé hodiny o tom, co pro mě znamená ekologicky myslet, ale to dle mě není smyslem tohoto článku, ale to už by jste stejně nečetli.

Slíbil jsem, že vysvětlím proč i jednotlivec může ovlivnit věc tak masivního rozměru. Pokud Vaši známí kamarádi uvidí, že se zabýváte něčím, co není obvyklé, určitě se budou ptát, proč to děláš. A tím už dalšímu člověku ukážete, že to má smysl. 

Tím se dostávám k tématům k diskuzi, udělali jste něco (třeba se školou, oddílem, kamarády) čím jste prospěli naší planetě? Nebo napadá Vás něco, co by se dalo pro naší Zemi udělat, ale nevíte jak to zrealizovat? Či chcete jen komentovat článek, protože s něčím v něm nesouhlasíte? Určitě máte možnost. Na každou reakci odpovím…
Komentáře: