Hospodina miluji; on slyší můjhlas, moje prosby, sklonil ke mně ucho. Po všechny své dny chci k němu volat.

Žalm 116,1-2
Důležité informace
Hledání odpovědí
Chceš vědět, kdo jsi a kam směřuje tvůj život? Jsi pánem svých názorů a postojů? Máš odvahu pokládat si těžké otázky, i když všichni kolem se chovají stádovitě? více ZDE
Nenechte si ujít
JaDv 10:11 13.4.2012
Pověra - Pátek 13

Dnes je pátek třináctého. Mnoho lidí má pocit, že je dnešní den něčím výjimečným – ne ale v tom pozitivním slova smyslu. Věří pověře, že pátek třináctého je spojen se smůlou, neštěstím, nebo dokonce smrtí.

Lidé si to natolik vsugerují, že se jejich katastrofální scénáře mohou do určité míry vyplnit. Tak třeba věří tomu, že když jim černá kočka přeběhne přes cestu, přinese jim smůlu. Normální den si kočky ani nevšimnou, ale v pátek třináctého ji zaručeně nepřehlédnou. Nebo v hotelích mají v pátek třináctého pokoje číslo 13 prázdné. Proč asi? V Británii dělali průzkum a zjistili, že až polovina aut v pátek třináctého nevyjíždí přesto je víc dopravních nehod. Lidé odkládají své pracovní cesty a důležitá rozhodnutí přesunou na jiné dny. Mnoho lidí ve světě si tento den raději vezme dovolenou a zůstává doma.
Dokonce existuje i fobie z čísla 13, která se jmenuje \\"triskaidekaphobia\\". Některé hotely vynechávají pokoje s číslem třináct a přeskakují třinácté patro. V Praze nejezdí tramvaj s číslem 13.

A jak to vidíte vy? Prožíváte nějak pátek třináctého nebo je to pro vás obyčejný den jako každý jiný?

Pojďme se podívat do historie. Třeba zjistíme, kde vznikla tahle pověra.

Podle historiků byl pátek třináctého smolný den pro řád Templářů ve Francii. Francouzský král Filip IV. neměl pro templáře pochopení. Jestli jim záviděl jejich údajné bohatství nebo moc, se už asi nikdy nedozvíme. Pravdou je, že král Filip templáře z duše nenáviděl. V osudný pátek, 13. 10. 1307, se spojil s církví a začalo kruté pronásledování, zatýkání, mučení a následné upalování templářů na hranicích. Byl zabaven veškerý jejich majetek, templáři byli osočeni z kacířství a smrti neušel ani jejich velmistr Jaques de Molay. Zánik tohoto řádu se však vymstil i Filipovi IV. Poslední templářský velmistr podle pověsti Filipa proklel a ten - přesně do roka a do dne - zemřel bolestnou smrtí, když jej jeho kůň táhl za sebou.

Ježíš Kristus byl umučen v pátek a při Poslední večeři sedělo 13 lidí – tím třináctým byl zrádce Jidáš.

Ale našla jsem na netu i jiné vysvětlení. Možná se nám bude zdát úsměvné, ale myslím, že by byla škoda to tady nezveřejnit:
Ranní křesťané prý tvrdili, že pátek byl pro křesťany nešťastný den. Přihodily se snad všechny špatné věci. Začalo to už v ráji – právě v pátek údajně nabídla Eva jablko hříchu Adamovi. V pátek zabil Kain Ábela, v pátek začala potopa. A dokonce i zmatení jazyků v Babylonu se přihodilo v pátek. Největší prokletí se ale s pátkem spojuje od dob Ježíše Krista – právě v pátek, a k tomu třináctého, měl být ukřižován. U Poslední večeře sedělo třináct lidí a tím třináctým byl zrádce Jidáš...

Jak můžeme vidět, mnoho lidí věří na pátek třináctého nebo na smolné číslo třináct. Možná i v našem okolí poznáme lidi, kteří mají z dnešního dne nahnáno a věří smolnému pátku. To všechno jen dokazuje, že člověk něčemu věřit potřebuje. A když zavrhl Boha, tak si našel něco jiného, čemu může věřit. Pověra je vlastně taková modla – strach z neštěstí – černá kočka, rozbité zrcadlo, pátek 13., rozsypaná sůl, vykročení levou nohou, atd.

Jak se k pověrám postavit jako věřící lidé? My se pověr bát nemusíme. Strach nemusí ovlivňovat náš život. Náš Bůh je Pánem nad všemi bohy. V Žalmu 97 je napsáno: „Hanba všem, kdo uctívají bůžky. Všichni bohové se před Hospodinem sklánějí.“ Využijme tedy toho, že jsme Božími dětmi a prosme Pána Boha o ochranu a jeho vedení. A s pohledem upřeným na Pána Ježíše můžeme žít každý den bez strachu a s úsměvem na tváři, protože víme, že máme někoho, kdo je nám vždy nablízku a myslí to s námi dobře.Komentáře: