Hospodina miluji; on slyší můjhlas, moje prosby, sklonil ke mně ucho. Po všechny své dny chci k němu volat.

Žalm 116,1-2
Důležité informace
Hledání odpovědí
Chceš vědět, kdo jsi a kam směřuje tvůj život? Jsi pánem svých názorů a postojů? Máš odvahu pokládat si těžké otázky, i když všichni kolem se chovají stádovitě? více ZDE
Nenechte si ujít
daag 5:23 5.3.2012
Freediving
Netradiční / alternativní sporty

Tímto článkem bych chtěl začít novou rubriku, ve které bych se pokusil vždy přiblížit nějaký sport, který dle mě není až tak úplně běžný a hojně provozovaný.

Freediving by se dal volně přeložit jako volné potápění, alternativou pro lepší pochopení slova je "nádechové potápění".
Rád bych citoval z webu, který se zabývá touto tématikou:
"Freediving je vlastně sportovně-výkonnostní forma šnorchlování, které o dovolených u moře provozuje občas snad každý."
"Často je označován za adrenalinový sport, opak je ale pravdou, adrenalin by pro nás byl v tichém světě hloubek velmi nebezpečný."

O historii této činnosti lze těžko mluvit, protože už naši pra pra pra pra předci se potápěli za kořistí do moře a v podstatě provozovali tento sport, i když v té době se to ještě za sport určitě nebralo.

Podstatou volného potápění, není překonávání světových rekordů a hazardování vlastního života, naopak by měl posunout Vaše tělesné možnosti. Jak to myslím? Světové špičky ve freedivingu se dokáží na jeden nádech ponořit až do stometrových hloubek (to je však extrém, který stojí velké úsilí a času stráveného tréningem). Když jsem zmínil ty extrémy tak světová esa v tomto oboru dokáží vydržet na jeden nádech přes osm minut pod vodou a přitom se ještě pohybovat.

Pokud by Vás zajímalo více ZDE najdete světové rekordy v jednotlivých kategoriích. Další ODKAZ Vás zavede na jednotlivá vysvětlení kategorií, podle kterých se freediving, jako každý sport, hodnotí.

Závěrem přidávám odkaz na video na youtube, kde je prolomení jednoho rekordu.

Komentáře: